Kwiecie 25 2018 10:53:10

Rozkad F

Rozkad F Fishera

Test F pozwala na zbadanie istotnoci rnic midzy wariancjami pomiarw z 2 prb niezalenych

Rozkad F czyli rozkad z prby w stosunku 2 wariancji jest podstaw zastosowania testu F

Z rozkadu chi-kwadrat wyznacza si rozkad F, ktry jest graficznym obrazem ilorazu 2 wariancji obliczonych dla 2 prb o liczebnociach N1 i N2 pobranych losowo z populacji o rozkadzie normalnym nieskoczenie wiele razy

Rozkad F jest jeszcze 1 rozkadem teoretycznym, takim jak rozkad 2-mianowy, normalny lub rozkad t. Rozkad ten jest rny dla kadego zestawu stopni swobody (N1 – 1) i (N2 – 1) i jest prawo skony (rednia arytmetyczna wiksza od mediany).

Gdyby z populacji o rozkadzie normalnym pobiera losowo po 2 prby o liczebnoci N1 i N2, dla kadej z takich prb obliczy wariancj, a nastpnie 1 wariancj podzieli przez 2g, otrzymamy stosunek F tych 2 wariancji, to ten stosunek 2 wariancji byby zgodny z rozkadem F.

Przykad

Wyobramy sobie, e robimy eksperyment: z populacji sikor wybieramy losowo po 2 prby osobnikw, jedn o liczebnoci N1 = 4, drug o liczebnoci N2=31, mierzymy dugo skoku ptaka, dla kadej z tych prb obliczamy wariancj. Nastpnie wariancj z 1 prby dzielimy przez wariancj z 2 prby, otrzymujc stosunek F. Przykad ten powtarzamy wiele tysicy razy, z tymi samymi liczebnociami a nastpnie na osi poziomej odkadamy otrzymane stosunki F a na pionowej proporcje w jakich ten stosunek wystpi w naszych prbach.

Liczba stopni swobody

N-1

Jeli znana jest ju rednia z N pomiarw, to ostatni pomiar jest zdeterminowany przez redni

Liczb wartoci, ktre maj swobod zmieniania si nazywamy liczb stopni swobody.

ss1(s1),ss2(s2)

df=degrees of freedom

z wielkocizwizane jest n-1 stopni sw., poniewa spord n odchyle podniesionych do 2 z ktrych wielko ta si skada n-1 odchyle moe si zmienia

W ten sposb moemy otrzyma rozkad bardzo zbliony do teoretycznego rozkadu F o stopniach swobody df=(4-1)=3 oraz d=(31-1)=30

cz otrzymanych stosunkw F bdzie mniejsza o 1, poniewa raz 1 wariancja bdzie wiksza a innym razem 2.

Bardzo due wartoci F pojawiaj si rzadko, z maym prawdopodobiestwem na prawym skrzydle rozkadu.

Jeli wybierzemy cz powierzchni na prawym skrzydle rozkadu (najwiksze wart F) obejmujc 0,05 tej powierzchni, to wyznaczy ona krytyczn warto F dla poziomu istotnoci 0,05

Dla rozwaonego tu przykadu warto krytyczna F0.05; 3; 30 = 2,92. Oznacza to, e w podanym przykadzie stosunki F rwne 2,92 lub wysze pojawiaj si z prawdopodobiestwem nie wikszym ni 0,05

Zmienna standaryzowana F posiada rozkad Fishera-Snedecora (FS) cakowicie okrelony par df (s1 oraz s2)

Zmienna standaryzowana F oraz jej rozkad maj rozliczne zastosowania we wnioskowaniu statystycznym, w szczeglnoci w analizie wariancji i regresji