Stycze 23 2018 18:51:19

Gametofit meski u okrytozalkowych

precik sklada sie z nitki i glowki

dwa pylniki polaczone sa lacznikiem, ktory w dojrzalym pylniku ma charakter miekiszowy

w pylniku sa dwa worki pylkowe, w ktorych zachodzi mikrosporogeneza i rozwoj gametofitu

przerwa pomiedzy dwoma workami pylkowymi - stomium

worek pylnikowy otoczony jest tapetum

Pylnik – uklad poprzeczny:

epiderma

endotecjum – wieksze komorki o charakterze mechanicznym, wspomagajace pekanie (rownowaga miedzy naprezeniem a turgorem), w dojrzalym endotecjum wystepuja listwowate zgrubienia scian promienistych i wewnetrznych stycznych

warstwy przejsciowe – liczba zalezy od gatunku

W worku pylkowym zachodzi mikrosporogeneza, gdy wyksztalacone juz sa wszystkie warstwy sciany pylnika w worku obecne sa komorki archesporialne – nie dziela sie juz one mitotycznie, posiadaja duze jadro interfazowe (kilkadziesiat – kilkatysiecy).

Komrka archesporialna ulega mitozie – podzialowi redukcyjnemu, wyniku ktorego powstaje tetrada mikrospor, od leptotenu komorke archesporialna nazywa sie mikrosporocytem. Podzial mejotyczny zachodzi synchronicznie we wszystkich workach pylkowych – uwaza sie, ze za synchronizacje odpowiedzialne sa polaczenia cytoplazmatyczne.

W trakcie mejozy w scianie pojawia sie i odklada kaloza – wyksztalcona tetrada mikrospor otoczona jest kalozowa sciana komorkowa.

Typy tetrad:

izobilateralna – cytokineza po kazdym podziale jadra, sukcesywna (zazwyczaj u 2-lisciennych)
tetraedryczna – cytokineza rownoczesnie po podzialach, rownoczesna (zazwyczaj u 1-lisciennych)

Istnieja rowniez roznice w zakladaniu plaszczyzna podzialowych:

plaszczyzna naprzmianlegla
plaszczyzna liniowa
plaszczyzna t-ksztaltna

Po jakim czasie tetrada pka – jest to koniec mikrosporogenezy. Nastepnie mikrospory ulegaja wakuolizacji i tworza skomplikowane sciany komorkowe – sporolemy.

Nastepnym etapem jest mitoza, powstaja:

mala komorka generatywna – poczatkowo polozona przysciennie, otoczona blona komorki wegetatywnej i swoja wlasna, brak sciany celulozowej, jest naturalnym protoplastem

duza komorka wegetatywna

Ziarno pylku jest 2 komorkowe – u wiekszosci gatunkow na tym etapie pylek pozostaje az do zapylenia.

Sa jednak rodziny (Poaceae & Brassicaceae), u ktorych podzial komorki generatywnej nastepuje wczesniej, wtedy 2 plemniki otoczone sa swoja blona i blona komorki wegetatywnej
Dojrzale ziarno pylku jest odwodnione

Sciana komorkowa ziarna pylku to sporolema, sklada sie z egzyny (sporopolenina, gruba warstwa) i intyny (celuloza). Miejsca, w ktorych egzyna jes ciensza to apertura lub ujscie lagiewkowe – czyli miejsce wnikania lagiewki. Intyna jest tam grubsza, przykryta tylko cienka warstwa sporopoleniny, w poblizu apertury egzyna tworzy zgrubienia, w jej srodku moze byc operculum, ktore pozniej zostaje wypchniete. U traw ziarna pylku maja 1 aperture i gladka powierzchnie egzyny.

SPOROPOLENINA – substancja o pochodzeniu tluszczowym, dokladny sklad niepoznany. Deponowana jest na powierzchni ziaren pylku przez tapetum, przed mejoza odkladane s proorbikule, po mejozie orbikule i sporopolenina.

TAPETUM PYLNIKOWE:

funkcja odzywcza w stosunku do mikrospor i ziaren pylku
wydziela sok pylnikowy
ma najczesciej charakter sekrecyjny – 1 warstwowe tapteum sekrecyjne
tapetum odzywia sie przez warstwy przejsciowe
komorki tapetum maja wysoki stopien ploidalnosci
na etapie tetrad komorki tapteum wykazuja cechy komorek degenerujacych (PCD) i ostatecznie zanika

TAPETUM AMEBOIDALNE – rzadsze niz sekrecyjne ale tez pelni funkcje oddzywcze, w stadium tetrady zanikaja sciany wewnetrzne styczne i protoplasty wylewaja sie do worka pylkowego – zachodzi naturalna fuzja protoplastow, powstaje syncytium.

Ostatecznie bez wzgledu na to, czy wystpuje tapetum ameboidalne, czy sekrecyjne to zanika.

Moze wystepowac rowniez hipertrofia tapetum – nie pelni ono wtedy funkcji odzywczych, tylko wzrasta, gdy wystepuja braki w funkcjonowaniu tapetum wystepuja meska sterylnosc.

W dojrzalym pylniku dwa worki lacza sie – w miejscu przyszlego pekniecia, wystepuja najslabsze komorki, brak warstw przejsciowych.

LAGIEWKA PYLKOWA – charakteryzuje sie wzrostem wierzcholkowym, wyrozniamy w niej 3 strefy:

strefa wierzcholkowa – duzo diktiosomow i mitochondriow, rozbudowany cytoszkielet aktynowy

strefa srodkowa – gesta cytoplazma, rozbudowany cytoszkielet aktynowy i tubulinowy, jadro komorki wegetatywnej i komorki plemnikowe

strefa zwakuolizowna – swiatlo wypelnione wakuolami

Inny podzial zaklada wystepowanie fragmentow aktywnych (strefa wierzcholkowa i srodkowa) i nieaktywnych (strefa zwakuolizowana), obie czescie iddzielone sa od siebie korkami kalozowymi.

Najszczesciej antygeny ziaren pylku zlokalizowane sa wewnatrzkomorkowo, ale znane sa tez alergeny powierzchniowe. Silnym alergenem jest bialko plastydowe LolP.

Ekspresja tkankowo specyficzna w tapetum

BARNSE/BARNSTAR – manipulowanie meska sterylnoscia. Produkty tego genu jest degradowany na poziomie RNA, nastepuje zamieranie komorek, geny RESTORE odpowiedzialne sa za odzyskanie plodnosci.