Kwiecie 22 2018 23:57:02

Rozwoj zarodka i bielma u okrytozalazkowych

Po zaplodnieniu zygota ulega podzialom i tworzy zarodek, komorka centralna i jeden z plemnikow tworza bielmo, oslonki beda tworzyc przyszla lupine nasienna, osrodek moze tworzyc obielmo (najczesciej jednak go nie ma). Zalaznia przeksztalci sie w owoc otaczajacoy nasienie, elementy okwiatu odpadaja po zaplodnieniu.

Rodzaje nasion:

bielmowe
obielmowe
bezbielmowe

Cechy wspolne typow embriogenicznych:

zygota dzieli sie poprzecznie i asymetrycznie, daje mala komorke apikalna i duza bazalna (sa wyjatki)

dalsze podzialy maja ustalone plaszczyzny

czesto komorka bazalna dzieli sie poprzecznie i tworzy wieszadelko

wyrozniamy dwie czesci zarodka: wieszadelko i zarodek wlasciwy

ustalenie osi apikalno-bazalnej

zmiana symetrii zarodka z promienistej (prazarodek) na dwuboczna (zarodek z liscieniami)

ONAGRAD – typ modelowy embriogenezy (Arabidopsis thaliana, Capsella bursa-pastoris)

Stadia rozwoju zarodka:

stadium kuliste (globularne): praskorka, czasami prokambium

stadium sercowate: wyksztalcone prokambium

stadium torpedy: SAM & RAM

stadium liscieniowe (laski)

stadium dojrzale (podkowy): czesc korzeniowa, liscienie, hipokotyl, epikotyl

Pierwszym wyksztalconym organem jest wieszadelko.

RAM:

zaczyna sie formowac juz we wczesnym stadium kulistym

wyksztalcone w stadium torpedy

RAM powstaje z hypofizy – komorek wieszadelko przylegajacych do zarodka wlasciwego

na etapie poznego stadium sercowatego pojawiaja sie zaczatki endodermy, miekiszu kory pierwotnej, perycyklu, pasma prokambialne

nastepuje determinacja trichoblastow

SAM

wyrozniamy 3 strefy merystemu: centralna, peryferyczna, rdzeniowa

gen WUS – rola nadrzedna, ulega ekspresji juz w stadium 16-komorkowym w strefie srodkowej pod skorka, indukuje ekspresje innych genow

gen ANT – w stadium globularnym w strefie peryferycznej, pozniej ekspresji tam ulegaja CUC i STM powodujace zmiane symetrii z promienistej na dwuboczna

gen CLV3 – ulega ekspresji w stadium poznego serca i wczesnej torpedy w przyszlej strefie centralnej

gen CUC2 – tworzy bruzde miedzy liscieniami

gen MGO – inicjacja organow bocznych

U dwulisciennych mitozy czesciej zachodza w zawiazkach liscieni, powstaja primordia – symetria, u jednolisciennych rozwijajacy sie SAM jest przesuniety przez zawiazek liscienia.

Mutanty zarodkowe:

mickey – rozrosniete liscienie
shoot-meristemless – brak prawidlowego SAM-a
leafy – liscie zamiast liscieni
hobbit – wszystkie struktury wyksztalcone ale mniejsze (mutacja w stadium torpedy)
knopf – skrocona os, grube liscienie (mutacja w stadium sercowatym)
gurke – uposledzony rozwoj SAM-a i liscieni (mutacja w stadium sercowatym)
knolle – nieregularny ksztalt, brak przejscia miedzy symetriami (mutacja w stadium globularnym)
monopteros – nie rozwija sie os zarodka
gnom – uposledzenie liscieni i SAM-a

Zarodek traw

skomplikowany
jeden liscien polozony apikalnie
SAM polozony bocznie, otoczony koleoptylem – ochrona merystemu i zawiazkow lisci
RAM otoczony komorkami koleoryzy
tarczka – przeksztalcony liscien
epistyl – uwazany przez niektorych za przeksztalcony drugi liscien
w ziarniaku traw wiekszosc zajmuje bielmo - skrobia

BIELMO – rozwija sie z pierwotnej komorki bielmowej, w typie Polygonum jest triploidalna, dalej powstaja jadra triploidalne, lokujace sie glownie w okolicach zarodka. W mlodym nasieniu ma postac komorczaka, dojrzale ma budowe komorkowa.

Typy bielma:

jadrowe, nuklearne – duzo jader w zwakuolizowanej komorce

komorkowe, celularne – po kariokinezie jest cytokineza

helobialne – po 1 podziale jadra odbudowuje sie sciana, a potem podzialy bez odbudowywania scian

Bez wzgledu na typ efektem koncowym jest wyksztalcenie bielma komorkowego

CELULARYZACJA BIELMA – w poblizu sicany woreczka zalazkowego sa jadra bielmowe, zaczynaja sie formowac sciany komorkowe – zaczynajac od srodka, z jednej strony natrafiaja na sciane woreczka, dalej sciana rosnie tylko centypetalnie. Kazdy rzad jader ma swoj przedzial, nastepuje podzial jader i tworzenie przegrody pierwotnej i scian poprzecznych.

Co z czego powstaje w zarodku ? - patrz notatki rysunek

Zmiana osi z promienistej na apikalno-bazalna – transport auksyn, auksyny wydostaja sie przez blone komorkowa tylko bialkami PIN, ich rozmieszczenie umozliwia transport auksyn tylko w danym kierunku

APOMIKSJA – rozmnazanie wegetatywne przez nasiona, tworzenie zarodka bez udzialu procesu plciowego. Zarodki moga powstac z:

komorki jajowej – partenogeneza
komorki innej niz jajowa – apogamia
zarodki z osrodka – poliembrionia przybyszowa

Zarodki te sa identyczne z roslina macierzysta