Maj 23 2018 07:25:41

Operon laktozowy

Biologia molekularnaOperon laktozowy– jest systemem regulacyjnym stenie enzymw odpowiedzialnych za rozkad laktozy. W warunkach nieobecnoci
laktozy, system utrzymuje niski poziom enzymw, natomiast w przypadku obecnoci laktozy warunkuje szybki wzrost stenia tych
enzymw. Na operon laktozowy skadaj si geny struktury lacZ – B galaktozydaza, lacY –permeaza laktozowa , lacA - transacetylaza. W
kierunku 5' do tych genw znajduje si sekwencja zwana operatorem. Sekwencja operatora „nachodzi” kilkoma nukleotydami na sekwencj
promotora. Zatem jeeli do operatora przyczy si represor, uniemoliwi on transkrypcj genw. Istot mechanizmu regulacyjnego operonu
laktozowego jest zdolno czenia si represora z odcinkiem operatorowym. W przypadku poczenia si laktozy do biaka regulatorowego
(represora) nastpi obnienie zdolnoci represora do wizania si z operatorem. Zatem represor nie bdzie w stanie blokowa sekwencji
operatora i w rezultacie umoliwia przyczenie si polimerazy RNA do promotora. Przy braku laktozy represor uniemoliwia przyczenie
si polimerazy RNA i rozpoczcie transkrypcji. Pojawienie si laktozy w rodowisku zmienia struktur czsteczek represora, umoliwiajc
tym samym syntez mRNA (oraz ekspresj genw kodujcych enzymy rozkadajce laktoz). Po wyczerpaniu substratu (laktozy), nie
zmodyfikowane ju czsteczki represora znw cza si z operatorem, przywracajc wyjciow sytuacje.