Kwiecień 26 2017 21:27:26
· genetyka - notatki z ćwiczeń cz. 3
· genetyka - notatki z ćwiczeń cz. 4

Patogenne Eschericha coli

Szczepy E. coli powodujące biegunkę i zapalenia żołądkowo-jelitowe zostały podzielone na grupy. W tabeli tej wymienionych jest pięć głównych grup. Szczep należący do danej grup może mieć opis serologiczny, zależnie od jego antygenów O i czasem H. Geny odpowiedzialne za patogenność występują w chromosomie i/lub na plazmidach, genomach fagowych lub transpozonach. Geny tego typu często występują w zbiorach zwanych wyspami patogenności, występującymi na plazmidach lub w chromosomie. Obszerny opis toksyn wytwarzanych przez szczepy E. coli powodujące biegunki można znaleźć w pracy: Sears i Kaper [(1996) MR 60: 167-215].

GrupaChoroba
EIEC
(Enteroinwazyjne szczepy Ε. coli. Często występującymi szczepami są O124, O143 i O152.)
Zwykle przenoszona przez żywność. Patogen ulega adhezji do komórek nabłonkowych w jelicie cienkim/grubym, a następnie dokonuje inwazji i niszczy je, powodując czerwonkę. Przynajmniej niektóre z czynników wirulencji są kodowane przez plazmidy. Patogen powoduje również wodnistą biegunkę przy współudziale przynajmniej jednej plazmidowo kodowanej enterotoksyny.
EHEC/VTEC
(Werocytotoksyczne szczepy E. coli (VTEC, ang. verotoxic Ε. coli; EHEC, ang. enterohaemorrhagic E. coli) noszą
swoją nazwę od toksyczności dla komórek Vero (komórki nerkowe z afrykańskiego makaka). Czasem zwane są też STEC dla określenia szczepów E. coli wytwarzających toksyny Shiga-podobne. Do tych szczepów należą O26 i O157:H7. [Detection and control of E. coli O157:H7 in foods: Meng i wsp. (1994) ΉΕ5 5: 179-185; czas trwania wydalania O157:H7 z odchodami przez dzieci: Swerdlow i Griffin (1997) Lancet 349: 745-746|.)
Zwykle przenoszona przez żywność. Minimalna dawka infekcyjna to poniżej 100 komórek. Patogen wytwarza jedną lub dwie toksyny kodowane przez faga, których aktywność bardzo przypomina typ 1 toksyny Shigella dysenteriae. Stąd ich nazwa, toksyny I i H Shiga-podobne (SLTI, SLTII) lub Vt1 i VT2. Objawy sięgają od łagodnej biegunki do poważnej, krwawej biegunki, co być może odzwierciedla odmienną odpowiedź na toksyny w różnych częściach przewodu pokarmowego. Szczególnie u dzieci infekcja może spowodować wystąpienie zespołu hemolityczno-mocznicowego, to jest krwawej biegunki, po której następuje ostra niewydolność nerek [zespół hemolitycznej uremii. Taylor (1995) JINF 30: 189-192]. Powodują to toksyny. Wiele szczepów EHEC in vitro powoduje zmiany podobne do EPEC. [E. coli 0157 disease: Lansbury i Ludlam (1997) JINF 34: 189-193].
ETEC
Enterotoksygenne szczepy E. coli. Należą tu O6, O8, O63, O115 i O148.
Zwykle przenoszona przez żywność i/lub wodę. ETEC jest częstym powodem biegunki związanej z podróżami oraz biegunek u dzieci W krajach rozwijających się. Patogen wytwarza fimbrie kodowane przez plazmid (sekcja 22.14.2) — tak zwane czynniki kolonizacyjne CFI (CFAI) CFII (CFAII), za pomocą których ulega adhezji do nabłonka jelita cienkiego. ETEC wytwarza ciepłostałe toksyny (STa, STb, syn. STI, STII), jak równiez toksyny wrażliwe na temperaturę (ULI, LTII). Sta (peptyd) wiąże się do rąbka szczoteczkowego i aktywuje sygnały ze strony komórek gospodarza, prowadzące do braku równowagi jonowej i wodnistej biegunki. [Nair i Takada (1998) MP 24: 123-131]. STb wytwarzana jest głównie, lecz nie jedynie, przez świńskie szczepy ETEC [artykuł przeglądowy: Dubreuil (1997) Microbiology 143: 1783-17951. LTI swoją aktywnością przypomina toksynę cholery. LTII rzadko występuje u ludzi.
EPEC
Enteropatogenne szczepy E. coli. Należą tutaj O55, Olll (lecz patrz EaggEC w tej tabeli), O114 i O128.
Przenoszona przez żywnośc i/lub wodę. Biegunka, głównie u niemowląt, może w części być powodowana spadkiem absorpcji na skutek utraty mikrokosmków.
EaggEC/EAEC
Enteroagregujące szczepy E. coli.
Szczepy z tej grupy powodują długo utrzymującą się biegunkę u dzieci, szczególnie w krajach rozwijających się. Patogen wytwarza toksyny i adhezyny, lecz mechanizm patogenezy nie jest znany. Szczepy EaggEC charakteryzują się in vitro „agregacyjnym" wzorem adhezji do (ssaczych) komórek HEp-2 [patrz Elliot i Nataro (1995) RMM 6: 196-206]. W Brazylii szczepy 0111:H12 mają właściwości podobne do EaggEC [Monteiro-Neto i wsp. (1997) FEMSML 146: 123-128].